Entries closing: 17th December 2018 - Awards ceremony: 1st March 2019

Winners 2018

Innovation Award

Winner: Michael Miller, Miller Care Group


Second: Nottingham University Hospitals NHS Trust Adult Critical Care Tissue Viability Team
Third: Wound Reference Team

Innovation in Surgical site infection

Winner: Charmaine Childs, Sheffield Hallam University

Sponsored by:


Second: David Leaper, University of Huddersfield
Third: Kylie Sandy-Hodgetts, University of Western Australia and Joondalup Hospital, Perth

Innovation in Chronic wound healing

Winner: Paul Browning, SDMA


Second: Massimo Rivolo, Accelerate CIC Mile End Hospital
Third: Michael Stacey, McMaster University, Canada

The Compression Therapy for Venous and Lymphatic Disorders Award

Winner: Leanne Atkin, Mid Yorks NHS Trust and University of Huddersfield

Sponsored by:


Second: Julie Mullings and the Wythenshawe Tissue Viability Team, Manchester University Foundation Trust
Third: Wilfried Jungkunz, Dermatologist and Lymphologist, Friedberg, Germany
Third: Justine Tansley, Torbay and South Devon NHS Foundation Trust

Effective Wound Bed Preparation, Infection and Biofilms Award

Winner: Devendra Dusane, The Ohio State University


Second: Ojan Assadian, Vienna
Third: Vicky Forknall and Anita Kilroy Findley, Leicestershire Partnership NHS Trust

Best diabetic foot intervention

Winner: Kevin Woo, Queen’s University, Canada


Second: Idevania Costa, School of Nursing, Queen’s University, Canada
Third: Aoife Ward, Royal College of Surgeons in Ireland

The Best Clinical or Preclinical Research Award

Winner: Kylie Sandy-Hodgetts, University of Western Australia and Joondalup Hospital, Perth


Second: Kimberley Le Blanc, Chair of the Canadian Association for Enterostomal Therapists (CAET) Scientific Academy
Second: Queensland University of Technology and University of Huddersfield Third: Michael Stacey, McMaster University and Hamilton Health Sciences

The Cost-effective Wound Management Award

Winner: Julie Stanton, Healogics


Second: Melissa Blow, and The Vascular Team, Aneurin Beavan Health Board
Third: Suzana Aron, Federal University of São Paulo UNIFESP

The Professional Education Award

Winner: Justine Whittaker, Northern Lymphology Ltd


Second: Vera Santos, School of Nursing, University of São Paulo
Third: Andrea Pokorná, Masaryk University, Faculty of Medicine, Dpt. of Nursing

The Pressure Care Award

Winner: Heather Hodgson, NHS Greater Glasgow and Clyde

Sponsored by:


Second: Deborah Wickens and the multi-incident pressure ulcer group, Harold Hill Health Centre
Third: Melanie Stephens and Carol Bartley, University of Salford

The Best Research from a Developing Country Award

Winner: Kshitij Shankhdhar, L.K. Diabetes Centre, Lucknow, India

Sponsored by:


Second: Basavraj Nagoba, Dr Arunkumar Rao and Dr Bharat Wadher, MIMSR Medical College, Latur
Third: Moses Murandu, University of Wolverhampton

Most innovative product

Winner: Bruin Biometrics

Sponsored by:


Second: Don Chapman, Executive Chairman, Kent Imaging
Third: TIVITA®, Diaspective Vision GmbH, Germany

The Patient Wellbeing Award

Winner: Michael Miller, Miller Care Group

Sponsored by:


Second: Luxmi Mohamud, Central & North West London NHS Foundation Trust
Third: Georgina Gethin and Alliance for Research and Innovation in Wounds, NUI Galway